Trestní právo
- obhajoba trestně stíhaných osob
- zmocněnec poškozených osob
- zastupování před orgány činnými v trestním řízení
- příprava trestních oznámení
Od 1.7.2021 nabývá účinnosti nový zákon č. 588/2020 Sb., který upravuje podmínky pro poskytování náhradního výživného pro nezaopatřené děti. Zákon definuje oprávněnou osobu, stanovuje náležitosti žádosti, výši náhradního výživného a zakládá pravomoc Úřadu práce, jakožto rozhodující orgánu. Dále pak stanovuje podmínky přechodu pohledávky na stát a její vymáhání.
Nahlížení do katastru nemovitostí opět změněno 7.6.2021Dne 2.6.2021 byla na webu Ministerstva zemědělství uveřejněna tisková zpráva, která obsahovala sdělení, že "Ministr zemědělství se s předsedou ČÚZK (Český úřad zeměměřičský a katastrální) dohodl na tom, že možnost anonymního přístupu při internetovém nahlížení do katastru zůstane zachována. Jako ryze technické opatření pro omezení robotických dotazů bude obnoveno využívání tzv. Turingova testu, známého pod zkratkou CAPTCHA. Uživatelé, kterým tento test (běžně užívaný i v jiných aplikacích) nevyhovuje, mohou využít přihlášení elektronickou identitou, která je základním způsobem identifikace občanů při přístupu ke službám eGovernmentu."
eIDENTITA 7.6.2021Zákonem č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci, byl zřízen národní bod pro identifikaci a autentizaci. Národní bod slouží jako bezpečnější nástroj pro ověření totožnosti uživatele on-line veřejné správy. Zákon nabyl účinnosti od 1.7.2018. Zákon nově zavádí identifikační prostředky pro uživatele využívající on-line komunikace se subjekty veřejné správy. Mezi tyto prostředky patří občanský průkaz s elektronickým čipem, mobilní klíč egovermentu či identifikační prostředky vystavené soukromoprávními subjekty, jako např. banky. Dále zákon stanoví pravidla pro proces elektronické identifikace.
Evidence skutečných majitelů - nová právní úprava 8.4.2021V lednu 2021 byl přijat nový zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů, který nabývá účinnosti dnem 1.6.2021. Nový zákon definuje skutečného majitele jako každou osobu, která může přímo či nepřímo získat více než 25% majetkového prospěchu a má-li významný podíl na hlasovacích právech nebo může fakticky ovládat a vykonávat rozhodující vliv na SPOLEČNOST. Zákon nově zavádí pokuty a občanskoprávní sankce pro společnosti, které svoji povinnosti dle tohoto zákona nesplní! Je tedy v zájmu všech společností, aby zkontrolovaly svoje zápisy, aby se vyhnuly sankcím a občanskoprávním dopadům jakožto důsledku nesplnění jejich zákonných povinností.
Smlouva o výkonu funkce nově 9.2.2021Novela Zákona o obchodních korporacích zavádí pro Smlouvy o výkonu funkce, které jsou právním rámcem nejčastěji pro fungování jednatelů ve společnostech s ručením omezeným, nová pravidla. Mezi ně patří povinná písemná forma takové smlouvy a její schválení nejvyšším orgánem společnosti (valná hromada), a to včetně změn této smlouvy. Pokud smlouva schválena nebude, tak nenabude účinnosti. Nově je také upravena nadřazenost Společenské smlouvy nad Smlouvou o výkonu funkce, což znamená, že v případě rozporu těchto smluv, má přednost Společenská smlouva.
Založení s.r.o. má nová pravidla od 1.1.2021 1.1.2021Od 1.1.2021 se proces založení společnosti s ručením omezeným zjednodušuje o jeden krok, kterým byla povinnost složit peněžité vklady společníků - tedy základní kapitál - na účet u banky (účet u banky se zakládal po té, co u notáře byla sepsána zakladatelská listina nebo společenská smlouva a něj osoba pověřená správou vkladů společníků složila vklady jednotlivých společníků a potvrzení od banky se pak předkládalo notáři jako příloha k zápisu s.r.o. do obchodního rejstříku).
Od 1.1.2021, kdy nabývá účinnosti novela zákona o obchodních korporacích, lze vklady společníků složit i jinak, než na vázaný účet u banky. Takovým účtem pak bude zpravidla účet u notáře či u jiného správce vkladu. Podmínkou ale je, že se bude jednat o peněžité vklady společníků v souhrnné výši maximálně 20.000,- Kč.
Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek